آرشیو خبر

مصاحبه با MIR

سخن Admin

یکی از زیباترین مصاحبه هایی بود که تا به امروز خونده بودم، خیلی برام جالب بود خیلی از دغدغه هاشون مثل ما بود مثل همون دغدغه ایی که ما ها داریم در مورد زمان خیلی کمی که داده میشه برای پرزنت یک پروژه . جالب این جا بود مسائل فنی آنچنان جایگاه ویژه ایی در این استودیو

نداره در عوض کل پروژه ها بر پاشنه خلاقیت میچرخه ، خواننده عزیز مهم نیست استودیو MIR  با چه نرم افزاری کار میکنه مهم اینه که با هر نرم افزاری که بلدیم بتونیم به جواب فوق العاده ایی برسیم.

 

سخن مصاحبه گر ""Ronen Bekerman 

 من همیشه به دنبال منابعی میگردم تا بتونم از اونها به عنوان رفرنس پروژه هام اسفاده کنم، از همین رو توی همه هنرها سرکی میکشم، از هنر های سنتی و عکاسی معماری گرفته تا فیلم های مسند معماری که توسط افراد دیگه ایی تهیه شده.در همین راستا استودیو MIR منبع الهام بسیار قوی برای من بوده ، اونها یک سبک مخصوص به خودشون رو دارن و تا امروز روز صحنه های بسیار مهمی دیدم که سر شار از احساس بودن. و من قصد دارم کنجکاوی ام رو راجع به  کارهاشون یک قدم جلوتر ببرم بنابر این مصاحبه رو ترتیب دیدم که امیدوارم ازش لذت ببرید.

 

MIR توسط دو شریک اداره میشود

 

Trond Greve Andersen

فارغ التحصیل در رشته ارتباط تصویری از اکادمی "هنر و دیزاین" نروژ

Mats Andersen

فارغ التحصیل در رشته طراحی داخلی و طراحی مبلمان از اکادمی "هنر و دیزاین" نروژ  

 

 MIRچجوری شکل گرفت ؟

 من( Trond) و Mats در سال 1999 حدود 12 سال پیش همدیگرو در آکادمی ملاقات کردیم اون داشت طراحی مبلمان میخوند و من قرار بود یه تصویر ساز و گرافیست بشم. در اون زمان Mats درطراحی پروژه های مبلمانش  از نرم افزار  Lightwaveاستفاده میکرد و من کاملا متعجب بودم که چطور از پس این کار بر میاد. و واسه خودمم خیلی جذاب بود که در اون زمان Radiosity وCaustics وجود داشت.

 

آیا MIR معنی خاصی داره ؟

MIR   به معنی جنگ و صلح در روسیه است. ماهواره MIR مجهز ترین ماشین خارج از جو است ولی با ابزار های دستی و آنالوگ هدایت میشه. این اسم در واقع اشاره داره به اینکه چگونه عشق، نوآوری، کنجکاوی و دانش از فن آوری دیجیتال مدرن مهم تر است.

MIRشیوه منحصر به فرد خودش رو در پروژه هاش دنبال میکنه یجور ارایه دراماتیک و خاکستری، که اکثرا در زمستان شکل گرفتن . ایا این درسته که بگیم محل جغرافیای این استادیو نقش مهمی در شکل گرفتن چنین ارایه هایی داره؟

ما نروژی ها علاقمندیم خودمون رو جزیی از طبیعت به حساب بیاریم در MIR ما به دنبال یک استایل ارگانیک و طبیعی برای کارهامون بودیم که طنین انداز درک ما از جهان باشه. نشون دادن باران، باد، ابر، برف به واقعیت نزدیکی بیشتری داره تا یک اسمان صاف و آبی. ما از محیط به عنوان ابزاری برای داستان پردازی معماری گونه استفاده میکنیم.

آیا مشتریان همیشه این سبک شما رو میپذیرند یا گاهی چیز دیگری طلب میکنند؟

من به یاد ندارم حتی برای یک بار پیش اومده باشه که مشتری راجع به سبک کاری ما صحبتی به میون اورده باشه. مورد هایی بوده که مشتریان ما نمونه کارهایی از کمپانی های دیگه به ما نشان دادند و تقاضا کردند کارشون مثل اون باشه اما من فکر میکنم  این رویکردی شرم آور برای  ما و آنها است. 

 

در انجام پروژه های مشتریان چقدر آزادی دارید؟

  (ههههه):) از اون مقداری که دوست داریم کم تر

البته خیلی متفاوته خیلی از معماران نمیتونن به سادگی تصور کنن با یک تصویر چه کارهایی میشه کرد و چه کارهایی رو نمیشه...بحث های زیادی راجع به موضوعات فنی و چیزهایی نظیر زاویه دوربین میشه اما راجع به چگونگی تصویرسازی  نه صحبتی نشده تا امروز.

بیشتر مردم فراموش میکنن که یک تصویر احساسات رو منتقل میکنه و قطعا محدودیت هایی برای پیاده کردن ایده هایی که باعث ایجاد ارتباط و انتقال حس ها میشود، وجود خواهد داشت.

بسیار اتفاق میوفته که مشتری میگه: "آه من این تصویرو خیلییی دوست دارم فقط میشه یکم دوربین رو بالاتر ببرید تا فضای جلوییی بیشتر پیدا بشه و یکم از ابرها حذف بشه و یکم چراغ هم داخل ساختمان کار بذارید؟..." این ها فراموش میکنن دلیل اینکه تو نگاه اول این تصویر رو دوست داشتند اینه که ما هیچ کدوم از این کارهایی که گفتن رو نکردیم. من فکر میکنم اگر مشتریان ما به اندازه نیاز در انجام پروژه ها به ما آزادی ندن این کار باعث عدم برقراری ارتباط ما با اونها میشه.

 

می توانید اطلاعات بیشتری در مورد روند انجام کار مشتری از آغاز تا پایان یک پروژه رو با ما به اشتراک بگذاری ؟

برای مسابقات ما ابتدا شرح مسابقه رو مطالعه کرده و یاداشت میکنیم که معمارها باید چه چیزهایی رو به ما راجع به پروژه بگن. این خیلی مفیده که راجع به چهارچوبی که دارن برای اون طراحی میکنن اطلاعات بیشتری جمع اوری کنیم و پی ببریم که معماران ترجیح میدن چطور شناخته بشن و چه خصوصیتی رو برای برند شدنشون ترجیح میدن سپس با توجه به شاخصه های منحصر به فردی که مرتبط است با پروژه، سایت و ایده ها و هویت معماران، تصویر سازی رو آغاز میکنیم

تفاوت های بسیاری بین فلسفه و تصورات هر شرکتی وجود داره.تصاویر باید نگرش های مختلفی که هر شرکت به معماری دارد رو نشون بده . بعضی از تصاویر  یک فرمت استایل خیلی کلاسیک دارند این به این خاطر که معماران اون پروژه میخوان که تناسب خیلی عکاسانه باشه. اما ما بقی بیشتر conceptual  هستند و بهتره که استایل ساخت تصویرشون کاملا هنری باشه.مگه نه ؟

در طول این مرحله از پروژه ما روی مدل های اولیه کار میکنیم و روی متریال و تکسچر تمرکز نمی کنیم، هدف اصلی ما رسیدن به یک ترکیب بندی و یک سناریو به خودی خود قوی هست به طوری که نیازی برای وجود یک معمار جهت دفاع از اون نباشه. به جای کلیک کردن روی  انتخاب زوایای دوربین ما به هر تصویر یک نام اختصاص میدیم که توصیف کننده کانسپت ما باشه سپس در تصویر به دنبال شکار اون لحظه ای میگردیم که بتونه ارتباطی رو که مد نظرمون هست ایجاد کنه.

معماران اغلب علاقمندند زوایای مختلف دوربین رو کشف کنن و بعضی ها حتی میخوان که خودشون زاویه مورد نظرشون رو برای پرزانت انتخاب کنند . ما معمولا پیشنهادات اون ها رو اجرا میکنیم ، اما خودمون همچنان به دنبال شکار خاص ترین زاویه هستیم تا جایی که اونها  خودشون از اولین انتخابشون پشیمون و منصرف میشن. ما به دنبال سورپرایز های غیر قابل پیشبینی  هستیم.

اتفاقای زیادی روی تصویر میوفته که اونها اصلا فکرش هم نمیکنن مثل یک سایه خوب ، رفلکت خوب  و غیره. 99% کار ما در همین مرحله خلاصه میشه و خب اصلا عجیب نیس که برای 3 تصویر چیزی حدود 20 اسکیس میزنیم. بعد از این مرحله همه چیز مربوط میشه به صنعت ساخت و انجامش به روش های صحیح .

 

میتونید تعادل بین فایل خام و تصویر بعد از پست پروداکشن رو برامون توصیف کنید؟

موتورهای رندر  Lightwave در واقع ستون فقرات کار ما هستند اما ما میخوایم تصاویر جوری ارائه بشن که تفکر اگاهانه پشتشون به چشم بیاد، بنابراین نیاز به یک سری دخالت ها داریم.:)

از چه سخت افزاری استفاده میکنید؟

 Dual 6 core Intel BOXX workstations  small 10 node render farm.

و چه نرم افزاری؟

برای مدل سازی از 3DMax،  MODO، Lightview و برای رندر از Vray، برای پست پروداکشن هم از Photoshop و  AfterEffect اما من در کارهای روزانه اغلب از Lightviewاستفاده میکنم همراه با FPrime, HDinstances and a Photoshop actions که کارمند سابقمان  Kristian, اونو ساخته برای ذخیره  Clipart بر روی سرور خودمون

تفکر شما درمورد تقابل MODO و  LightWave چیه؟

من به  شخصه به استفاده از Lightviewعادت کردم و زمان زیادی میبره که بخوام جایگزینش کنم اما  MODO برای مدلسازی بهتره

 

تا به حال از رندر های GPU که این روز ها ارایه شده استفاده کردید؟

نچ من تجربه خوبی از تکنولوژی های تازه شکل گرفته ندارم برای همین ازشون فاصله گرفتم اما بچه های دیگه توی دفتر تو این زمینه ها از من اپدیت تر هستن.

 برگردیم به MIR استودیو شبیه سازی پیشرو در جهان... میشه به ما در مورد مشکلاتون درروز های اولیه راه اندازی این استودیو بگید؟

 با تشکر فراوان! چون تا به حال خودمون رو پیشرو شبیه سازی در جهان ندید بودیم مخصوصا اینکه ما فقط 7 نفریم :)

ما چندنفر حرفه ای هستیم در دفتری کوچک در حومه ای از جهان

MIR در بهترین زمان ممکن شکل گرفت چرا که تا قبل از اون در زمینه شبیه سازی در نروژ کسی اطلاعات تخصصی زیادی نداشت و فقط میشد چیزهارو با رفلکت رندر گرفت و این مردم رو راضی نمیکرد.  پیشینه ذهنی ما به عنوان طراح خیلی به کمک ما اومد اما خب مشکلاتی هم به دنبال داشت چون ما بیش از حد پروسه ساخت تصویر رو پیچیده کردیم. در ابتدا ما یک کمپانی گرافیکی هم بودیم اما رفته رفته فهمیدیم برای بهترین بودن باید فقط روی یک کار تمرکز کنیم.

 ما هنوز درگیر این قضیه هستیم که استعداد ها رو ازنقاط مختلف کشف و ازشون دعوت به همکاری کنیم. من معتقدم دفتر ما یه چیز خاص داره یجور جو منحصر به فرد، تمام بچه هایی که اینجا کار میکنن افتخار میکنن به اونچه که انجام میدن و واقعا در تلاشن که محدودیت هارو کنار بزنن و دید مردم رو نسبت به حرفه شخصی ما عوض کنن.

 پس شما به دنبال هنرمندانی هستید که در دفترتون استخدام بشن، میشه بگید دقیقا دنبال چه خصوصیاتی در یک هنرمند هستید تا اونو به عنوان همکار بپذیرید؟

بله ما در حال حاضر به دنبال یک یا دو هنرمند در مقطع حرفه ای هستیم و وقتی به اینجا بیان ما یک برنامه کاراموزی به اونها ارایه میدیم کسی که قصد داره در MIR کار کنه باید یک رزومه بسیار قوی داشته باشه چیزی شبیه کارهای خودمون، همچنین باید تجربه کافی در زمینه بیزینس هم داشته باشه تا بتونه در جهت توسعه تیم و اجرای پروژه ها به ما یاری بده.

امسال ما چیزی بیش از 200 رزومه دریافت کردیم اما اکثر مردم تمرکزشون روی مسایل فنی هست و کم تر در زمینه تخصصی ما تجربه داشتند. ما به دنبال چشمانی برای تشخیص بهترین کمپزسیون و همچنین مهارتی عالی در فوتوشاپ هستیم بسیاری از پروژه های معماری ما کانسپت هست و فقط تشکیل شده از مکعب و اشکال، بنابر این مهمه که افراد تیم ما بتونن ازاد کار کنن و به معماران کمک کنن به فرمی نیمه انتزاعی برسن. به دلایلی عجیبی خیلی از مردم در طراحی داخلی خیلی خوب عمل میکنن اما وقتی نوبت به طراحی فضای خارجی میشه علاقه ها فروکش میکنه.

 

آیا شما به هنرمندان خارج از نروژ هم توجه میکنید و اگر بله کار و اقامت اونها به چه صورت خواهد بود؟

بله ما به دنبال یک تیم بین المللی با پیشینه های متفاوت هستیم. ما تمام تلاشمان رو برای گرفتن اقامت انجام خواهیم داد پیش از این گرفتن اقامت برای افرادی که در خارج از اروپا بودند سخت بود اما جدیدا این سختگیری ها کم تر شده ما ترتیب گرفتن مجوزی به اسم "کارگران خاص " را میدیم همچنین ترتیب استخدام و اجاره یک آپارتمان برای یک دوره 3 ماهه . دوره ازمایشی به نفع هر دو طرف هست چون مردم میتونن ببین آیا زندگی در نروژ را دوست دارند یا نه

 

وضعیت مشتری در روزهای اول و همچنین در حال حاضر چگونست؟

ما هیچ مشتری نداشتیم :)

اولین مشتری ما استادانمان بودند که قصد داشتند مبلمانی که طراحی کردند رو برای تولیدکننده پرزنت کنند. ما برای جذب معماران ایمیل های عجیب و غریب برایشون میفرستادیم و اکثرا فکر میکردند ما یک مشت عقب مانده ذهنی هستیم :)

من یادمه ما یک رادیو قدیمی رو باز کردیم و ترانزیستورش رو فرستادیم برای یکی از مشتریان مهم....

واقعا چرا همچین کار احماقانه ای کردیم ؟!

در حال حاضر ما مجبوریم یک سری از کارا هارو رد کنیم چون تمام وقتمون رزرو شده و یکی از سخت ترین کارها گفتن نه به مشتری های قدیمیمون هست. شرکت های بزرگ معماری معمولا یک هفته قبل از ددلاین فراخوان میدن و ما نمیتونیم این خدمات رو ارایه کنیم ما همچنان به دنبال افراد با استعداد برای استخدام میگردیم ولی این کار راحت نیس.

 نظرتون درباره این ددلاین های دیوانه کننده که به یک استاندارد در صنعت ما تبدیل شده چیست؟

در دنیای ایده ال به هنرمندان شبیه ساز باید بیشتر از تیم معماری اهمیت داده بشه. در بعضی مواقع مارو چند هفته قبل شروع کارمون وارد پروژه میکنن و این خیلی عالیه چون ما یک حرفی در استراتژی واقعی  پشت تصاویر داریم و ما راهی رضایت بخش پیدا میکنیم.

ایا مشخصات مشتری هاتون از روز های اول تا به امروز تغییراتی داشته؟

بله من به یاد دارم خیلی سال پیش رویاهایی داشتیم درمورد کار با یک معمار بین المللی

 

به نظرم MIR یکی از 5 منبع الهام در زمینه شبیه سازی معماری هست و برای همین میخوام بپرسم منبع الهام شما چی بوده و چطور پیداش کردین؟

مرسی از لطف شما. راستش ما قبل تر به دنبال الهام گرفتن از شرکت های موفق توی بیزینس بودیم مثل Luxigon and Labtopو هنوز هم به کار های موفق دیگر کمپانی ها علاقمندیم اما بعد از مدتی ما پی بردیم مهم این است که ما راه خودمونو پیدا کنیم  و فلسفه دیزاین خودمون رو دنبال کنیم به جای گشتن پی سبک و استایل بقیه، درسته که من هنوزم کارهای بعضی از شرکت های موفق رو دوست دارم اما بنظرم برای الهام باید بزنید بیرون و الهام بگیرید. امروزه اکثر کارهای شبیه سازی مشابه هم شدند. عکاسی بزرگترین منبع الهام منه، ما به طور منظم مجلات مد هنر و معماری رو میخریم تا ازشون الهام بگیریم اما اونچه در بیرون منتظر ما هست بسیار زیبا تر و الهام بخش تر است :)

تقسیم کار چگونه بین اعضای استودیو صورت میگیره؟ آیا یه نفر از ابتدا تا پایان رو به عهده میگیره یا نه هر کس وظیفه ای مخصوص  داره؟

یک نفر تمام کار رو از ابتدا تا پایان به عهده میگیره اما افرادی هم هستند که منحصرا وظایف خاص خودشون رو دارن مثلا Jan-Erik این توانایی رو داره که بدون استفاده از عکس انتن درست کنه اما من نمیدونم چطوری این کارو میکنه من در زمینه کارهای تکنیکی خیلی خوب نیستم و بیشتر کانسپت کار میکنم در حالی که بقیه در زمینه تکسچر پردازی عالی هستن اما ما یک کمپانی کوچک هستیم و هرکس میدونه دیگری داره روی چه چیزی کار میکنه و اگر نیاز باشه مشارکت میکنن. ما تمام مدت ترفند های فوتوشاپ رو روی تصاویر همدیگه انجام میدیم ما تقریبا یک هفته وقت صرف هر تصویر میکنیم و کور میشیم از بس به اون تصویر خیره میشیم. مهمترین بخش روند کار اینه که یک متد رو انتخاب کرده و اون رو دنبال کنی. عدم قطعیت و بوروکراسی و نظام اداری دشمنان اصلی تصاویر خوب است ) مترجم : خدا وکیلی عجب جمله سختی بود)

MIR بیشتر تمایل به قبول پروژه های با ابعاد بزرگ داره، آیا این به این دلیل که شما دوست دارید پروژه های خاص رو در وبسایتتون به نمایش بذارید؟

ما پروژه های کوچک هم انجام دادیم و بعضی ها توی سایت هستن ...ما تبعیض قایل نمیشیم :) 

 

فعالیت های دیگه ای مثل پروژه های شخصی  و یا تفریحات هم در کنار کار در MIR انجام میشه؟

ما خیلی چیز عجیبی هستیم و هر کاری انجام میدیم اول همگی عضو باشگاه سر خیابونمون هستیم واز دیگر تفریحاتمون  بسکتبال، گشت و گذار، غواصی، دوچرخه سواری در سراشیبی، اسنوبورد، اسکی تلمارک، فیلم، ادبیات، مسافرت و هنر است.

اسکی تلمارک؟

ههههه... خب خارج از نروژ این ورزش مرسوم نیس یه نوع اسکی سنتی اسکاندیناویایی.

 

***مانند اسکی صحرانوردی، پاشنه پای اسکی‌باز به چوب اسکی ثابت نیست و اسکی باز می‌تواند در پیچ‌زدن به حالت «به‌زانو» در آید. روش تلمارک برای شیب‌های تند چندان مناسب نیست و بیشتر در تپه‌ها و دامنه‌های کم‌شیب به کار می‌آید*** 

میشه خاطره جالبی که در طول این سال ها داشتید در رابطه با پروژه هاتون با ما به اشتراک بذارید؟

در مورد پروژه ها یا مشتری ها داستان خاصی ندارم اما میتونم خاطره اولین دفترمون رو بگم. وقتی هنوز به دانشگاه میرفتیم من وMats یه دفتر 1.5 در 3 متر اجاره کردیم تا  MIR رو افتتاح کنیم که واقعا کوچیک بود و هر غروب بعد از دانشگاه میرفتیم اونجا ما پشت به پشت هم مینشستیم و پیتزای یخ زده و سیبزمینی میخوردیم و فکر میکردیم چجوری چیزهارو سه بعدی کنیم و من سیگار می کشیدم. ما هیچ مشتری نداشتیم اما کار میکردیم، کار میکردیم، کار میکردیم، بعد از یک سال من حسابی چاق شدم و Mats که بازیکن حرفه ای بسکتبال بود بسکتبال رو کنار گذاشت و دوست دخترش هم ترکش کرد. اون دوران واقعا عجیب بود اما چیزهای زیادی یاد گرفتیم.

ها ها ها الان به یاد میارم ما یه قرار ملاقات هم با مدیر اجرایی یکی از بزرگ ترین شرکت های معماری داشتیم اون روی یه صندلی نشسته بود که توی چهارچوب در قرار داشت.

پیشرفت های سخت افزاری و نرم افزاری این امکان رو به وجود اورده که تعداد زیادی  افراد  بدون تجربه وارد فیلد شبیه سازی معماری بشن...این امر تاثیری روی MIR گذاشته؟

بله تاثیر گذاشته به زودی هر کس قادر خواهد بود یک تصویر واقعی از معماری ایجاد کند و این پیشرفت ها مارو به سمت تلاش بیشتر برای بالاتر بردن مهارت هامون سوق داد و این همان عنصریست که بیزینس رو شکل میده.

هنگام مشاهده کاراتون به پروژه ورزشگاه Marseille Nouveau Stade بر خوردم میشه نظرتون رو در مورد منظره ای که برای این پروژه به کار بردید برامون بگید و اینکه چجوری صحنه ای با انبوه جمعیت رو به کار بردیدو میتونید ویدیو با کیفیتی رو از اون کار به ما نشون بدید ؟!

به دلیل یکسری دلایل عجیب غریب ما از اون کار ویدیو با کیفیت HD تهیه نکردیم اما بعد از اون هر کار که انجام دادیم با کیفیت HD ارائه دادیم.شهر و جمعیت توسط نرم افزارLightwave HDInstancesساخته شدن یک پلاگین خیلی ساده. جمعیت ثابت هست اما حرکت نورها ها جلوه ای از تحرک و زنده بودن رو به تصویر میده

 

میشه یه سری از تصاویر کارایی رو که در دست اجرا هست در MIR از مراحل ابتدایی تا پایانی رو با ما به اشتراک بذارید ؟

من سه تا عکس از پروژه ای که در دست اجراست میذارم این تصاویر نشون میده که ما خیلی از کارهارو در فوتوشاپ انجام میدیم

من که از این مصاحبه با Trond خیلی لذت بردم امیدوارم شما هم لذت برده باشید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سایتهای مرتبط

UP Studio
استودیو پرزانته معماری
 
 

Pooria Abbasi 
آموزش مدلسازی پارامتریک و احجام پیچیده معماری
 

 

درباره سایت :

سایت حاضر در تلاش است به منظور کمک به افراد علاقمند به شاخه پرزانت حرفه ای معماری تا علاوه بر یادگیری از طریق آموزش های ارائه شده از خبر های مربوطه نیز اگاه شوند.

 

FOLLOW ME

          

S5 Box

Tab 9

dsaaaaaaaaaaaaaaaaa

طراحی سایت طراحی سایت بهینه سازی سایت طراحی اپلیکیشن