مقالات

اصول شیت بندی معماری

اصول شیت بندی معماری 

 

دراین مقاله سعی شده است که به نکات بسیار کلیدی اشاره شود که تمامیه دانش آموختگان معماری نیازمند دانستن آن هستند. در نظر داشته باشید هر یک از سرفصل هایی که در این مقاله آماده است خود به تنهای یک کتاب چند صد صفحه نیاز دارد تا بتوان بطور کامل و مو شکافانه آن را بیان کرد اما در اینجا تلاش بر این بوده است که چکیده ایی از مهمترین موارد را به شما انتقال دهد.

 

ساختار


قبل از اینکه شروع به تهیه شیت ارائه خود کنید ، زمان بگذارید و کار خود را طبقه بندی و سازمان دهی کنید.
میخواهید چه موضوعی را به مخاطبان منتقل کنید؟ چه طرح ها و عکسهایی را میخواهید به عنوان بخشی از معیارهای کارتان نشان دهید؟ المان های اصلی طرحتان که میخواهید به تصویر بکشید کدامند؟
این اطلاعات را جمع آوری کنید، حتی از متنها و عکسایی که میخواهید در ارائه تان بگنجانید لیست تهیه کنید، بعد از آن شما قادر خواهید بود که ساختار اصلی شیت خود را مدیریت کنید . این روند به شما کمک زیادی میکند که بتوانید اطلاعاتی که میخواهید در شیت خود بگنجانید را تجسم کنید و بتوانید طرح خود را بهتر بیان کنید.


جهت، تنظیمات و اندازه


آیا مجبور به اعمال جهت خاصی برای شیت خود هستید؟ ابتدا مطمئن شوید که باید شیت خود را به صورت افقی ارائه دهید یا عمودی؟

 


روش نمایش دادن شیتها به چه صورت است؟ آیا به ترتیب هستند؟ یعنی پشت سر هم به نمایش در می آیند؟ یا اینکه هم زمان ارائه می شوند و ترتیب در آنها خیلی معنایی ندارد ؟ حتما از این موضوع مطمئن شوید . این موضوعی است که در واقع سناریو و روند پرزانته را تحت تاثیر قرار میدهد و باید در نظر گرفته شود.
شیت های شما باید چه اندازه ای داشته باشند؟ مطمئن شوید که در این زمینه محدودیتی دارید یا نه.

 

صفحه آرایی (Layout)


بهتر است از روش شبکه بندی صفحه برای تنظیم کردن المان های بصری کار خود استفاده کنید. این شبکه بندی میتواند ساده یا پیچیده باشد.

 

 


یک ترتیب بصری برای شیت خود در نظر بگیرید. برای اینکه بتوانید مفهوم طرح خود را بهتر بیان کنید بعضی از تصاویر باید در معرض توجه بیشتری باشند، این کار را به راحتی و با اختصاص دادن فضای بیشتر به آن تصویر، در شبکه سازی صفحه، انجام دهید.

 

 Image credit: http://www.bustler.net/index.php/article/yacs_space_to_culture_winners_propose_ideas_for_a_new_cultural_community_hu/

 

وقتی به شیت کارتان نگاه میکنید باید توجه کنید اندازه ها به نحوی باشند که تصاویر نه تنها از نزدیک به خوبی دیده شوند بلکه از فاصله کمی دورتر (2 متر) هم قابل رویت و تاثیر گذار باشند.
من پیشنهاد میکنم قبل ازشروع ، فضا بندی شیت کارتان را به صورت دستی انجام دهید ، با این روش ایده های بهتری برای تنظیمات صفحه به ذهنتان خواهد رسید.
اطمینان حاصل کنید که ترتیب قرار گیری تصاویر به شکلی باشد که ارتباط بین آنها حفظ شود. مثلا نقشه پلان (Plan) و مقاطع (Sections) می توانند در یک ردیف باشند تا قابل خواندن شوند.

 

 

Image credit: http://www.bustler.net/index.php/article/yacs_space_to_culture_winners_propose_ideas_for_a_new_cultural_community_hu/

Image credit: http://www.bustler.net/index.php/article/yacs_space_to_culture_winners_propose_ideas_for_a_new_cultural_community_hu/

Image credit: http://www.bustler.net/index.php/article/yacs_space_to_culture_winners_propose_ideas_for_a_new_cultural_community_hu/

دقت کنید که همه پلان ها و نقشه ها در یک جهت باشند ( یعنی شمال نقشه در نمونه های مختلف تغییر نکند) در غیر این صورت میتواند برای کسی که قبلا نقشه ها را ندیده است بسیار گیج کننده شود.

وقتی نقشه های پلان  (Plan) ، نما (Elevation) و مقطع (Section) را نشان میدهید بهتر است همه با یک مقیاس و در یک ردیف باشند،اگریکی از نقشه ها از اهمیت بیشتری برخوردار است طبیعی است که با مقیاس بزرگتر نمایش داده شود.

فقط به خاطر اینکه شیت ارائه تان زیباتر باشد از گذاشتن علائم چشم پوشی نکنید.معمولا خطوط مقیاس (Scale Bars) و جهت شمال نقشه ها فراموش میشوند در حالی که برای واضحترشدن طرحتان بسیار ضروری هستندو به لحاظ گرافیکی میتوانند به ارائه شما کمک شایانی بکنند .

پس زمینه (Background)

سعی کنید پس زمینه شیت ارائه تان ساده باشد مگر اینه یکی ار تصاویر اصلی طرح را نشان دهد. پس زمینه سفید باعث میشود متن و تصاویربهتر نمایان شوند و کار حرفه ای تر باشد. در همین مقاله هم بیشتر شیت های ارائه شده از پس زمینه سفید بهره میبرند که دلیل آن مشخص است. همه اطلاعات بهتر خودشان را نشان میدهند به خاطر داشته باشید که داشتن تصویر یا رنگ های شارپ در پس زمینه باعث پرت شدن حواس یا خستگی بیننده از تماشای شیت شما  میشود.

Image credit:http://thecompetitionsblog.com/results/054_01/

 Image credit:http://thecompetitionsblog.com/results/054_01/

چه چیزهایی را در شیت ارائه قرار دهیم؟

خب این قسمت کمی ریسکی است چون کاملا به کاری که شما انجام داده اید بستگی دارد.با در نظر داشتن این مطلب ، تصاویر و طرح هایی را انتخاب کنید که به خوبی طرحتان را بیان کنند. تصور کنید بار اول است که پروژه را میبینید، چه تصاویری باید مشاهده کنید تا طرح را به خوبی درک کنید؟

معمولا اطلاعات اولیه شامل : نقشه های پلان ، نما،مقاطع ، نمای پرسپکتیو ، طرح های سه بعدی و رندرهای پروژه میباشند. سپس میتوانید برخی المان های اصلی کارو در صورت لزوم توضیحات مختصری درباره آنها ، اسکیس های دستی و روند رشد و پیشرفت پروژه را،در صورت مرتبط بودن با کل کار، بگنجانید.

 

اطلاعات، عنوان، متن و محتوا

آیا نیازی به یک فضا برای عنوان هست؟ در این صورت یک فضای مناسب به آن اختصاص دهید،این کار به حرفه ای تر شدن کارتان کمک میکند.

جزئیات را فراموش نکنید ، نامتان ، عنوان پروژه و ....

متن

ممکن است بخواهید از چند فونت استفاده کنید، ولی این کار را نکنید! فقط با یک یا نهایت دو فونت کار کنید. از فونتهای با اندازه مختلف برای ایجاد ترتیب در کارتان استفاده کنید.مثلا یک فونت بزرگ برای عناوین،یک فونت کوچکتر برای زیرنویس ها و یک اندازه استاندارد برای متن. حواستان باشد از یک فونت خوانا استفاده کنید و جملاتتان را کوتاه اما تاثیر گذار انتخاب کنید. هیچ کس حوصله خواندن متنها ی طولانی را ندارد ! یک تصویر مناسب به اندازه هزار کلمه مفهوم را بیان میکند.

برای متن ها هم ردیف و ترتیب مناسب در نظر بگیرید. از علائم نگارشی هم در جای مناسب بهره ببرید و حتما دقت داشته باشید که مرتکب اشتباه های نگارشی نشوید ، اشتباه های نگارشی تاثیر منفی قابل توجهی روی مخاطبان میگذارد . هرچه میزان اشتباهات نگارشی بیشتر شود از جدیت پروژه در ذهن مخاطب می کاهد و نتیجه آن بی تفاوتی نسبت به اثر شما خواهد شد .

تایپوگرافی

بعضی مواقع انجام کار های گرافیکی با چیدمان حروف در کنار هم تاثیر به سزایی در درگیر کردن مخاطب با اثر می کند . برای مثال چرخش جزئی یکی از حروف در عنوان پروژه به عنوان یک حرکت ساختار شکنانه میتواند در جذب کردن نگاه مخاطب تاثیر بسزایی داشته باشد . البته توجه داشته باشید که برای این کار از قواعد بصری و اصول زیبایی شناسی در گرافیک پیروی کنید وهمچنین عناوین و متن های شما باید خوانا باشند و نباید آنقدر پیچیده شوند که خواندن آنها دشوار باشد .

 

Image credit: http://thecompetitionsblog.com/results/060_03/

 

رنگ

معمولا دانشجویان از رنگهای سفید،سیاه و خاکستری به عنوان رنگ استاندارد استفاده میکنند. خاکستری،خاکستری و خاکستری! من متوجه نمیشوم چرا از این رنگ استفاده میکنند اما گاهی اوقات خوب است کمی استانداردها را تغییر داده و از کمی رنگ هم استفاده کنید.

به خاطر دارم چند وقت پیش به نمایشگاه گروهی از دانشجویان رفتم و کلا همه چیز بسیار بی رنگ و روح بود ،همه ارائه ها یک شکل به نظر میرسیدند ، یک دانشگاه خاکستری !

موافقم که در ارائه ها باید سادگی را در نظر داشت و رنگ خاکستری کار را حرفه ای تر میکند اما کمی استفاده از رنگها هم خالی از لطف نیست. 

  Image credit: http://www.inspirationgreen.com/index.php?q=vertical-farms.html

 

نکات دیگر

برای این کار وقت صرف کنید،واقعا باعث تاسف است که بخواهید نتیجه هفته ها و شاید ماهها تلاش خود را در دوساعت جمع بندی کرده و شیت ارائه خود را تهیه کنید.

با صرفه نظر کردن از اختصاص زمان مناسب برای سازمانبندی و ایجاد ساختار مناسبی برای ارائه  پروژه خود ، باعث کم شدن نمره خود نیز میشوید. با یک ارائه خوب این شانس را به خودتان میدهید که تمام جنبه های مثبت کارتان را نشان دهید و به همه ثابت کنید که کار خوب و قابل ملاحظه ای طراحی کرده اید و همین طور امتیاز درخشانی هم به خود اختصاص دهید.

از فضاهای خالی هم در شیت خود بهره بگیرید، تمام فضا را با اطلاعات بی مورد و به درد نخور پر نکنید. فضاهای خالی باعث میشوند طرح اصلی بیشتر جلب توجه کند. از نرم افزاری استفاده کنید که به آن مسلط هستید. بدترین کاری که میتوانید انجام دهید اقدام به یادگیری و استفاده از نرافزاری است که با آن آشنایی ندارید درست زمانی که به شدت برای ارئه کارتان هم تحت فشار هستید.اگر زمان کافی دارید پیشنهاد میدهم  از نرم افزارهای In Design و یا  Photoshop   استفاده کنید در غیر این صورت نرم افزارهای Microsoft Word  و یا Pages برای کسانی که با Mac کار میکنند هم قابل قبول است.همینطور Powerpoint  ویا Keynote (برای کاربران Mac ).

فقط دقت کنید از هر برنامه ای که استفاده میکنید قابلیت پرینت گرفتن در اندازه مورد نیازتان را داشته باشد.

 منبع :http://www.firstinarchitecture.co.uk

 خوب در اخر اینکه، نظر شما چیه؟ فکر میکنید چه چیزای دیگه ایی هست که در شیت بندی معماری بسیار حائز اهمیت هست؟خوشحال میشم نظر شما خواننده عزیز رو هم بدونم .

 

دیدگاه‌ها  

0 #4 حبیب زاده 1394-09-08 16:45
مثل همیشه عالییییییی....م منون از مطالب مفیدتون
نقل قول کردن
0 #3 Kambiz 1394-03-25 19:12
همین نظرو داشتم کارتون عالی بود مرسی از زحماتتون دسستون درد نکنه با ارزوی موفقیت بیشتراستاد عزیز...
نقل قول کردن
+1 #2 میلاد 1394-03-12 20:15
به نقل از محمد جواد:
عالی بود استاد
خسته نباشید
فقط یک پیشنهاد: کاش برای هر مقاله که تهیه میکنید یک نسخه ی پی دی اف .....

موفق و پیروز باشید

ممنون محمد جان از نظراتت ، کمی صبر کنیید برنامه خیلی خوبی برای این قبیل مقالات در آینده دارم که نظر شما هم در آن گنجونده شده
نقل قول کردن
+2 #1 محمد جواد 1394-03-12 13:41
عالی بود استاد
خسته نباشید
فقط یک پیشنهاد: کاش برای هر مقاله که تهیه میکنید یک نسخه ی پی دی اف هم برای دانلود ارائه کنید تا با نام شما در کلاس های معماری و سی جی بشه از این رفرنس ها و مقاله ها استفاده کرد و این اصول تروج داد.

موفق و پیروز باشید
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سایتهای مرتبط

UP Studio
استودیو پرزانته معماری
 
 

Pooria Abbasi 
آموزش مدلسازی پارامتریک و احجام پیچیده معماری
 

 

درباره سایت :

سایت حاضر در تلاش است به منظور کمک به افراد علاقمند به شاخه پرزانت حرفه ای معماری تا علاوه بر یادگیری از طریق آموزش های ارائه شده از خبر های مربوطه نیز اگاه شوند.

 

FOLLOW ME

          

S5 Box

Tab 9

dsaaaaaaaaaaaaaaaaa

طراحی سایت طراحی سایت بهینه سازی سایت طراحی اپلیکیشن