معرفی کتاب

ترکیب بندی در عکاسی

ترکیب بندی در عکاسی 

شاید به جرات بتوانم بگویم یکی از کامل ترین کتاب هایی که در زمینه ترکیب بندی در عکاسی خوانده ام این کتاب بوده است، تا قبل از اینکه من این کتاب را بخوان همیشه کل دنیای ترکیب بندی برای من به خطوط و نقاط طلایی محدود میشد ، زمانی که این کتاب رو پیدا کردم دیدم چه دنیایی یزرگی بوده و من خبر نداشتم در واقع من تا اون لحظه بخش بسیار بسیار کوچیکی از دنیای بزرگ ترکیب بندی را شناخته بودم .

یکی از موضوعاتی که بسیار به من در بهتر یادگیری این کتاب کمک کرد نمونه موردی های خود این کتاب و تطبیق آنها با رندر های خوب هنرمندان عرصه شبیه پرزانته معماری بود ، من متوجه شدم که بخش عظیمی از رندر هایی که تا به امروز از نظر خودم یک شاهکار بودن اصول ترکیب بندی بسیار قوی در درون خود دارند و آن زمان بود که هرکتاب و مقاله ایی که اشاره ایی به ترکیب بندی کرده بود را پیدا میکردم و میخواندم، که البته من در سایت خودم قبلا کتاب " کمپوزیسیون در نقاشی " را معرفی کرده بودم که آن هم کتاب بینظیریست. اما بیایید ببینیم خود مولف کتاب یعنی "هارلد مانته" نظرش در مورد ترکیب بندی چیست:

خوب تمامیه هنر از قبیل نقاشی،پیکره تراشی،تئاتر،موسیقی،رقص،سینما و غیره با اصول یکسانی اداره میشوند و بر پایه یکسانی مبتنی هستند.نقطه ای را بر سطحی،شخصیتی روی صحنه ای ، یا آوایی را در فضا فرض کنیم،یا تضاد هایی از قبیل پر صدا-کم صدا،سریع-کند،زبر-نرم،بزرگ-کوچک را در نظر آوریم؛ اصل هنر پایه تغییر نمی کند تنها وسایل اجرا از رشته ای به رشته دیگر عوض میشود.

در رشته کتاب های باوهاوس،مثلا جلد دوم با عنوان راهنمای طراحی اولیه اثر پاول کلِه یا بهتر از آن،در جلد نهم عنوان نقطه، خط و سطح از واسیلی کاندینسکی،مولفان عناصری را که هنرمندن برای ساختن سطح از آن برخوردار است خلاصه و تحلیل کرده اند، در این کتاب میکوشیم برخی از یافته های آنها را بر عکاسی انطباق دهیم. 

عناصری که تصویر را میسازند و برای موفق ساختن عکس یا ارزیابی کردن آن باید در نظر گرفته شوند،در پنج بخش (قطع،نقطه،خط،سطح،تضادها)مطالعه میکنیم.و برای درک بهتر شما مطالب این کتاب به 47بخش مجزا تقسیم شده است،و تمامیه بخش ها با نمونه های موردی که در همان بخش آماده به طور مفصل به یادگیری شما کمک میکند.

بخش ها به نکاتی ریزبینانه در مورد ترکیب بندی اشاره میکند

بطور مثال در بخش قطع :

در بخش قطع به موضوعاتی چون "بررسی قطع سطح"، "قطع مربع" و" قطع مستطیل" پرداخته شده است

در بخش نقطه "نقطه قوی سطح"، "شکل های نقطه ها"، "همجواری دو نقطه" و "دگرگونی های مثلث دیدگانی"

در بخش خط نیز به" خط عمودی"، "خط افق"، "خط مایل" و" تضادهای خط ها" توجه شده است.

در قسمت سطح به مثلث، دایره، مربع، مستطیل، شکل های آزاد ، شکل های تخیلی

در بخش تضادها به موضوعات نقطه و خط، نقطه، سطح و خط، بخش بندی طلایی و تقسیم فضا، تضاد کمی و ... پرداخته شده است.

در واقعا ترکيب‌بندي يا کمپوزيسيون از اجزا اصلي تشکيل دهنده يک عکس است و نقش به‌سزايي در رساندن مفهوم و خواست عکاس به مخاطب دارد.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سایتهای مرتبط

UP Studio
استودیو پرزانته معماری

Pooria Abbasi 
آموزش مدلسازی پارامتریک و احجام پیچیده معماری

درباره سایت :

سایت حاضر در تلاش است به منظور کمک به افراد علاقمند به شاخه پرزانت حرفه ای معماری تا علاوه بر یادگیری از طریق آموزش های ارائه شده از خبر های مربوطه نیز اگاه شوند.

FOLLOW ME

S5 Box

Tab 9

dsaaaaaaaaaaaaaaaaa

طراحی سایت طراحی سایت بهینه سازی سایت طراحی اپلیکیشن