معرفی فیلم و انیمیشن

song of the sea

Song 0f the Sea

"روایتی فانتزی از داستان‌های اساطیری ایرلند "

song of the sea  یک انیمیشن فانتزی محصول ایرلند است که توسط تام مور کارگردانی شده است. این انیمیشن به شیوه دستی و سنتی ساخته‌شده و نخستین بار در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو در سال  2014 به نمایش عمومی درآمده است  همچنین توانست نامزد دریافت جایزه اسکار به‌عنوان بهترین انیمیشن بلند شود .

یک داستان ماجراجویی اساطیری فریبنده که ریشه در فرهنگ شگرف  عامه  (فولکور) ایرلندی دارد ، انیمیشن song of the sea قدرتمندانه از یک احترام طولانی ازدست‌رفته  برای حفظ توازن طبیعت بر مبنای از دست دادن سنت‌های قدیمی در جامعه مدرن صحبت می‌کند. در ادامه موفقیت کارگردان این انیمیشن در نامزدی اسکار برای انیمیشن راز کلز ( The Secret of Kells)، song of the sea یک تجربه مجذوب‌کننده‌ی پرزرق‌وبرق و مجلل از روایت یک فانتزی در ناب‌ترین و بهترین فرم و شکل ممکن است. فیلم، داستان بن و خواهر کوچکش (آخرین فرزند دریا) را می‌گوید که عازم یک سفر در دنیای خیالی و خارق‌العاده‌ای می‌شوند که در یک داستان باستانی پر سحر و جادو محوشده و روایتگر تلاش آن‌ها برای بازگشت به خانه شان است.

دلیل اصلی مطرح کردن ویژگی های این اثر مقوله رنگ است . ترکیب های جسورانه و هیجان انگیز و در عین حال لطیف از رنگ های پایه ای آبرنگ در دنیای دیجیتال به خوبی نشانگر توانایی سازندگان اثر در درک کنتراست و هارمونی به صورت توامان است .

تام مور در مورد فضای  گرافیکی اثر می گوید : "به دنبال یک فضای کار شده با آبرنگ با الهام از کارهای پل هنری (Paul Henry) بودم . کارگردان هنری فیلم یعنی Adrien Mérigeau کاملا توانایی این را داشت که نورهای متمایزی که ما در ایرلند داریم را در این کار وارد کند . علاوه بر این ها من میخواستم که روی علائمی که ما روی سنگ ها در سایت باستان شناسی ایرلند دیده بودیم (نوعی کنده کاری یا سیاه قلم روی سنگ) هم کار کنیم و آدرین توانست از طریق تماس با Klee  و  Kandinsky آنها را به هنر مدرن مرتبط کند.

سبک هنری Adrien Merigeau در سراسر تصاویر فیلم (بخش ویژوال) وجود دارد . خود من شخصا سالها یکی از طرفداران کارهای او بوده ام و از سبک کارگردانی اش خیلی الهام گرفته ام . او یکی از کارهایش به نام دندان های نیش قدیمی (Old Fangs) را در استدیوی قبلی ما انجام داده بود و من خیلی مشتاق بودم که او روش منحصر به فرد خودش را به شیوه آبرنگی در فیلم من اجرا کند و استعدادش در فضا و نورپردازی را نشان دهد، چون به حس او در طراحی صحنه معتقد بودم . او کانسپت آرت های زیادی را چه در مرحله نگارش فیلم نامه و چه در مرحله استوری بورد آماده میکرد و حتی چند سفر تحقیقاتی با من به غرب ایرلند هم آمد . این کار به او فرصت داد با وجود اینکه در جنوب فرانسه رشد کرده کاملا در فضای فیلم قرار بگیرد و آن را حس کند.احساس می کنم خیلی خوش شانس بودم که او حاضر شد استعداد هنری و سبک و احساسات فیلمسازی اش را به پروژه من قرض بدهد."

نکته جالب‌توجه دیگر نگاه کلی کارگردان به تفاوت‌های دنیای دوبعدی و سه‌بعدی است :"به سراغ کار دوبعدی رفتم چون نقاشی کشیدن را دوست دارم، این روش را ترجیح می‌دهم . یکی دیگر از دلایلی که فیلم را با تهیه‌کننده آمریکایی نساختیم هم به همین موضوع برمی‌گشت که ما دوست نداشتیم به شیوه گرافیک کامپیوتری (CGI) فیلم بسازیم.یک‌چیز خوبی در انیمیشن دوبعدی هست که مثلاً دیدن "همسایه من توتورو" و "پونیو روی صخره کنار دریا" را برای بیننده لذت‌بخش می‌کند، چیزی که باوجود فاصله بیست‌ساله‌ای که بین تولید این دو انیمیشن هست همچنان بدون تغییر مانده، اما در مورد انیمیشن سه بعدی به خاطر پیشرفتی که در تکنیک‌های ساخت صورت می‌گیرد ، این‌طور نیست .مثلاً داستان اسباب‌بازی 1 و داستان اسباب‌بازی 3 هر دو به شیوه کامپیوتری تولید شدند اما وقتی الآن به داستان اسباب‌بازی 1 نگاه می‌کنید لذتی که از دیدن اسباب‌بازی 3 می‌برید در آن وجود ندارد .انقدر تکنولوژی ساخت در این سالها بهتر شده که شاید اصلاً نتوان این دو را باهم مقایسه کرد. من شخصاً از آن بخش بی‌انتها (بدون محدودیت زمانی) (timeless)انیمیشن بیشتر لذت می‌برم ."

در پایان هم امیدوارم از دیدن این اثر نهایت بهره رو ببرید.

دیدگاه‌ها  

+2 #1 بنفشه 1394-03-06 18:14
;-) perfect
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سایتهای مرتبط

UP Studio
استودیو پرزانته معماری

Pooria Abbasi 
آموزش مدلسازی پارامتریک و احجام پیچیده معماری

درباره سایت :

سایت حاضر در تلاش است به منظور کمک به افراد علاقمند به شاخه پرزانت حرفه ای معماری تا علاوه بر یادگیری از طریق آموزش های ارائه شده از خبر های مربوطه نیز اگاه شوند.

FOLLOW ME

S5 Box

Tab 9

dsaaaaaaaaaaaaaaaaa

طراحی سایت طراحی سایت بهینه سازی سایت طراحی اپلیکیشن