معرفی فیلم و انیمیشن

whiplash

whiplash

 

فیلم "whiplash" یکی ازفیلم های قابل تحسین سینمای هالیوود و نامزد دریافت اسکار بهترین فیلم و برنده 3 جایزه اسکار است .  این فیلم در وبسایت راتن تومیتوز با کسب امتیاز 8.6 از 10 از دیدگاه منتقدین بر اساس 240 نقد، کسب امتیاز 4.5 از 5 از دیدگاه مخاطبین (47000رای)، کسب امتیاز 8.6 از 10 از دیدگاه مخاطبین در وبسایت آی ام دی بی (148000رای) و کسب امتیاز 88 از 100 از دیدگاه منتقدین بر اساس 49 نقد در وبسایت متاکریتیک مورد تحسین شایان توجهی قرار گرفت و از "birdman" هم جایگاه بالاتری یافت.

 

"whiplash" دومین اثر "شزل دیمین" است که درآن، هم فیلمنامه نویس و هم کارگردان است. انتخاب این موضوع به زندگی خصوصی دیمین بر می گردد. جدای از علاقه به فیلمسازی ، در دوران دبیرستان ناگهان اشتیاق موسیقی او را فرا می گیرد و تحت نظر یک معلم بسیار سختگیر که الهام بخش شخصیت "فلچر" در "whiplash"برای اوست، به عنوان یک درامر موسیقی جاز آموزش می بیند که البته به گفته خود او وقتی میفهمد در موسیقی استعداد قابل توجهی ندارد آن را کنار می گذارد و به دنیای فیلمسازی باز می گردد.

 

فیلمنامه ی 85 صفحه ای دیمین در سال 2012 به عنوان یکی از بهترین آثار تولید نشده در لیست سیاه قرار گرفت. اما در سال 2013 تهیه کنندگان به دیمین پیشنهاد ساخت یک فیلم کوتاه از آن را دادند. به این ترتیب یک فیلمنامه ی 15 صفحه ای از فیلمنامه اصلی تهیه شد و یک نسخه کوتاه 18 دقیقه ای از آن ساخته شد که نقش معلم را در آن خود "جی .کی سیمونز" بازی می کرد. این فیلم کوتاه در فستیوال فیلم "سان دنس" در سال 2013 مورد تقدیر فراوان قرار گرفت و توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کرد که موجب شد نسخه بلند آن در سال 2014 ساخته شود و باز هم پس از نمایش در شب افتتاحیه فستیوال سان دنس در سال 2014 مورد تحسین عمومی قرار گرفت.

 

 

جی.کی سیمونز برنده جایزه اسکار بهترین نقش مکمل مرد آنقدر قوی پرداخت شده و آنقدر برجسته هست که لازم به توضیح خاصی ندارد، استادی خشن و بد دهن با بدنی عضلانی که حتی در هنگام تمرین از پرت کردن طبل های درام به سمت دانشجویانش دریغ نمی کند و با این همه فشار و سخت گیری دنبال پیدا کردن یک اسطوره جدید در موسیقی جاز است، موسیقی ای که آفتاب محبوبیتش در بین جوانان آمریکایی غروب کرده است.

 

 

"whiplash"بالفعل شدن یک رویاست از راهی معقول و منطقی : آرزو، خواستن و تلاش.

حدود نه دقیقه پایانی فیلم فقط صدای ساز است و بیشتر تکنوازی درام. تمپو بلاخره به 215 میرسد و فلچر تسلیم میشود، یک پایان با شکوه بدون کلام.

این فیلم در بخش ها متعددی از قبیل تدوین ، صدا گذاری ، طراحی صحنه و ... نامزد و برنده جوایز متعدد شده است .

 

 

اما نکته قابل توجه ما در این فیلم ( جدای از تمام نقاط مثبت ) مقوله نور پردازی است و اینکه چگونه تمام رنگ ها و آکسسوار و ... تحت تاثیر یک نور تک رنگ زرد قرار گرفته اند.

اغلب داستان فیلم درفضای داخلی اتفاق می افتد و همچنین اغلب فضا های داخلی از نوعی نور پردازی استفاده می کنند که بیشترفضای صحنه اجرا را در ذهن متبادر می کند . این اتفاق به قدری کل فیلم را تحت تاثیر قرار داده که فضا های دیگر داخلی هم ( اتاق خواب اندرو ، میز ناهارخوری خانه ، ورودی سینما و ... ) تا حدی از همین الگو تبعیت می کنند و منطق نوری در کل طول فیلم ثابت است .

 

 

اغلب ، محل وقوع داستان در میانه تصویر و با نور متمرکز و شارپ با ته رنگ زرد است و دیگر فضا ها به تناسب تاثیر گزاری بر داستان مبهم و تاریک  اند . برای مثال صحنه آغازین فیلم یک راهرو تاریک است که در انتهای آن در یک اتاق اندرو در حال درام زدن است . نور متمرکزی از بالا و نورهای استودیویی بصورت همگرا از اطراف اندرو را محاصره کرده اند . این همگرایی بصری میان دوربین ، صحنه و نور پردازی چاره ای جز تمرکز برای بیننده باقی نمی گزارد .

 

 

البته این مساله میتواند خیلی یکنواخت شود و بیننده را خسته کند که در اینجا ریتم سریع فیلم به خوبی به کمک کارگردان آمده و اجازه نمی دهد که بیننده خسته شود

چون فضا های داخلی محدودیت بصری دارند ، تمام صحنه ها بر اساس دوربین طراحی و اکسسوار چیده شده است . یعنی برای هر دوربین یک بار طراحی صحنه انجام شده است . این نکته در مورد تمام فضا های داخلی صادق است .توصیه ما برای تمام دوستانی که در پروژه های شبیه سازی داخلی مشغول به کار هستند این است که این نکته را فراموش نکنید که چیدمان و طراحی صحنه  و همچنین نورپردازی ( که وابسته به طراحی صحنه است ) باید بر اساس دوربین و نوع لنز انجام شود ( نه لزوما پلان ) .

 

 

دیدگاه‌ها  

0 #1 محمد مهدی 1394-03-17 19:29
من این فیلم وخیلی دوست داشتم ، به نظرم از بهترین فیلم های سال 2014 بود
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سایتهای مرتبط

UP Studio
استودیو پرزانته معماری
 
 

Pooria Abbasi 
آموزش مدلسازی پارامتریک و احجام پیچیده معماری
 

 

درباره سایت :

سایت حاضر در تلاش است به منظور کمک به افراد علاقمند به شاخه پرزانت حرفه ای معماری تا علاوه بر یادگیری از طریق آموزش های ارائه شده از خبر های مربوطه نیز اگاه شوند.

 

FOLLOW ME

          

S5 Box

Tab 9

dsaaaaaaaaaaaaaaaaa

طراحی سایت طراحی سایت بهینه سازی سایت طراحی اپلیکیشن