معرفی فیلم و انیمیشن

Hugo

 

راجر ایبرت یکی از معروف ترین منتقدان هالیوود در مورد هوگو این گونه اظهار نظر کرده که فیلم شبیه هیچ کدام از فیلم های دیگر مارتین اسکورسیزی نیست، اما محبوب ترین کار او در بین فیلم های او خواهد بود.

یک حماسه ی خانوادگی پر هزینه و به سبک دیجیتالی که از بسیاری جهات، حکایت زندگی شخصی خود مارتین اسکورسیزی است .

  

در پاریس دهه ی 30 میلادی، پسر نوجوان باهوشی، دوران کودکی خود را به تماشای دنیای بیرون از دریچه ی پنجره ی خوش منظره ای می گذراند و در عین حال سعی می کند طرز کار دستگاه های مکانیکی مختلف را هم یاد بگیرد. این همان اتفاقی است که برای بیننده هم رخ می دهد ، یعنی پا به پای هوگو ، ما هم به تماشای دنیای شگفت انگیز بیرون می نشینیم و به اکتشاف راز های دنیای مکانیکی پیرامون می پردازیم .

اما « هوگو » یک تفاوت بسیار مهم با ساخته های پیشین « اسکورسیزی » دارد و آن هم 3 بعدی بودن آن است.« اسکورسیزی » از جمله سینماگران سنتی آمریکا به حساب می آید که کمتر به سوژه های مدرن سینما علاقه نشان داده. اما او هم در نهایت راضی شد تا در ساخت « هوگو » از فناوری 3 بعدی استفاده کند. البته همانطور که انتظار می رفت جناب « اسکورسیزی » در بکارگیری این فناوری، نهایت وسواس را به خرج داده و نتیجه این شده که « هوگو » از لحاظ سر و شکل 3بعدی ، یکی از بهترین های سال 2011 است. برای درک عظمت فناوری 3 بعدی کافی است سکانس ابتدایی فیلم که در آن شهر زیبای پاریس به زیبایی تبدیل به محیطی 3 بعدی شده را ببینید تا به دلیل جذاب بودن این فناوری پی ببرید. بدون شک یکی از بهترین بخش های 3 بعدی این فیلم مربوط به بازسازی صحنه خاطره انگیز " حرکت قطار به سوی مردم " است که در سال 1897 منجر به وحشت مردم در سالن های سینما و هجوم آنها به سمت درب های خروجی سالن بود! ( در سال 1897 برادران لومیر با اینکار قدرت تصویر متحرک را به رخ دنیا کشیدند ). « اسکورسیزی » در « هوگو » اینبار همین صحنه را با استفاده کامل از فناوری 3 بعدی به رخ تماشاگر می کشد . لازم به ذکر نیست که عنوان کنم، « اسکورسیزی » با بازسازی این صحنه باز هم به مانند گذشته به یکی از فیلمسازان بزرگ تاریخ ادای احترام کرده است .

در باب رنگ و نور این فیلم هرآنچه تحسین و تمجید بنویسیم باز هم کم است . انتخاب کادرها و نور پردازی ها بر اساس دو رنگ مکمل آبی و زرد به شدت بر کل فیلم حکم فرماست و آنچه که این فیلم را به لحاظ نور و رنگ از دیگر رقبا جدا می کند این است که طراحی صحنه و دکور ، گریم بازیگران و هم چنین طراحی لباس هم در خدمت رنگ آمیزی دقیق صحنه است . برای مثال اگر صحنه ای پتانسیل پردازش نور آبی را ندارد و یا اینکه برای جلو گیری از خطی شدن سیر نور پردازی در طول روایت داستان از نور آبی صرف نظر شده باشد ، با انتخاب لباس آبی رنگ کارکتر ها یا اکسسوار هایی با ته رنگ آبی این عدم تعادل جبران شده است .

 نکته دقیق دیگر در باب نور پردازی استودیویی این فیلم است ، در صحنه هایی که نور محیطی محدود است ، نور متمرکز بر روی کارکتر هویت بخش روشنایی فضاست ، در عین پیچیدگی از دو طیف رنگی متضاد استفاده شده ، به عنوان مثال کارکتر ما با نور متمرکز زرد رنگ روشن شده و این نور زرد هیچ تاثیری رو محیط کارکتر نگذاشته است و محیط کارکتر با تهرنگ آبی روشن شده و نور آبی روی کارکتر بی تاثیر است و خود این مقوله با لایه بندی و درک سه بعدی فیلم کمک شایانی کرده است . این اتفاق به صورت طبیعی و در یک صحنه ثابت تقریبا ممکن نیست ولی به کمک فن آوری دیجیتال هم ممکن و هم قابل کنترل است .

فرایند color lookup این فیلم هم باز از همان منطق نوری حاکم بر فیلم تبعیت میکند ، در نما های خارجی و لانگ شات های پاریس این نکته به خوبی قابل درک است که تمام رنگ های گرم تصویر گرایش ( هر چند جزئی ) به رنگ زرد و رنگ های سرد به آبی متمایل اند . در حقیقت در پروسه color grading ابتدا و انتهای نمودار رنگ صحنه به جای سیاه و سفید ، آبی و زرد جایگزین شده اند ، البته با شدت خیلی کنترل شده که تصاویر رنگ پایه ای خود را از دست ندهند .

جلوه های ویژه این فیلم به طور کمال و تمام بر عهده استودیو Pixomondo بوده است . استودیوی که کار های بزرگی از قبیل 2012، oblivion, game of throne , iron man , spider man را بر عهده داشته است .
برای اطلاعات بیشتر در مورد این استودیو می توانید به لینک زیر مراجعه کنید .
http://www.pixomondo.com/portfolio/hugo/

نکته جالب دیگر حضور محسن موسوی در تیم جلوه های ویژه این فیلم تحت عنوان division fx td lead است . محسن موسوی یکی از متخصصان ایرانی در هالیوود است که بعد از چند سال فعالیت قابل توجه در استودیو Pixomondo (2008 تا 2012 ) ، اکنون در استودیو ScanlineVFX مشغول فعالیت است .
محسن موسوی در بخشی از مصاحبه خود با سایت cgart.ir در مورد نرم افزار های مورد استفاده در بخش ها مختلف این گونه توضیح داده است : "..... در روند کار حرفه ای از ترکیب زیادی از انواع نرم افزارهای بزرگ و کوچک استفاده می کنیم که بسته به نوع پروژه این ترکیب ها متفاوت است. نرم افزار اصلی که برای ساخت محیط و FX از آن استفاده می کنیم 3D Studio Max است، همینطور Maya برای کاراکتر ها و انیمیشن. از Nuke برای Composite و معمولا از Vray برای رندر استفاده می کنیم. ولی باز هم اشاره می کنم ، این نرم افزار ها پایه کار محسوب می شوند و تقریبا 50% بقیه نرم افزار ها را ابزار هایی تشکیل می دهند که در استدیو نوشته و توسعه داده می شوند."
لینک مصاحبه فارسی محسن موسوی با سایت cgart که توصیه می کنم حتما این مصاحبه کوتاه رو مطالعه بفرمائید :
http://www.cgart.ir/interviews/mohsen-mousavi.htm

تعدادی از جوایز معتبر سینمایی که هو گو موفق به دریافت آنها شده است عبارتند از :
برنده جایزه بهترین کارگردانی از مراسم گلدن کلوب
برنده جایزه جلوه های ویژه در مراسم سالیانه انجمن جلوه های ویژه(Visual Effect Society Awards)
نامزد بهترین فیلم نامه اقتباسی از کتاب اختراع هوگو کابره از انجمن نویسندگان آمریکا
نامزد بهترین تدوین صدا و موزیک فیلم از جوایز حلقه طلایی 2012
نامزد بهترین فیلم بهترین کارگردانی و بهترین فیلم برداری از انجمن منتقدان فیلم آنلاین
نامزد 9 رشته در مراسم بفتا(British Academy Film Awards) در بخش بهترین کارگردانی، بهترین موزیک اورجینال، بهترین فیلم برداری، بهترین تدوین، بهترین طراحی صحنه، بهترین طراحی لباس، بهترین گریم، بهترین باندسازی و بهترین جلوه های ویژه
هوگو با 11 رشته نامزدی در اسکار 2012در صدر قرار گرفت . و توانست 5 جایزه اسکار را از آن خود کند : بهترین جلوه های بصری ، کار گردانی هنری ، فیلم برداری ، بهترین صدابرداری و بهترین صداگزاری .

مقصود اصلی ما در این مقاله پرداختن به جلوه های ویژه بصری و فیلم برداری این شاهکار هنری بود . نحوه طراحی صحنه و نور پردازییی که جدای از خود اثر قابل تحلیل و بررسی بود و قطعا یک شاهکار به حساب می آمد . اما
به جای طولانی کردن این بحث از شما دعوت می کنم کلیپ زیر را با عنوان hugo cgi makingof تماشا کنید که قطعا خالی از لطف نخواهد بود .

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سایتهای مرتبط

UP Studio
استودیو پرزانته معماری
 
 

Pooria Abbasi 
آموزش مدلسازی پارامتریک و احجام پیچیده معماری
 

 

درباره سایت :

سایت حاضر در تلاش است به منظور کمک به افراد علاقمند به شاخه پرزانت حرفه ای معماری تا علاوه بر یادگیری از طریق آموزش های ارائه شده از خبر های مربوطه نیز اگاه شوند.

 

FOLLOW ME

          

S5 Box

Tab 9

dsaaaaaaaaaaaaaaaaa

طراحی سایت طراحی سایت بهینه سازی سایت طراحی اپلیکیشن